Porty kosmiczne, siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej oraz sukces SpaceX

Prace nad inkubatorem trwają, dlatego tak mało piszę. Ściany wykonane w 50%. Jest progress… Lecz dziś tak na szybko o czymś innym. Zdeklarowałem się na kosmonauta.net, że dziś o tym wspomnę więc zaczynamy.

UK ma poważne plany co do budowy portów kosmicznych. Co więcej, są gotowi rozdać firmom od 2 mln do 500 000 mln funtów w ramach „wsparcia” w celu ich budowy. Mają to być porty do startów małych rakiet suborbitalnych, niskiego zasięgu oraz dla startów samolotów także wynoszących ładunki czy rakiety na niską orbitę. Mają to być tak zwane loty horyzontalne, szybkie i mało skomplikowane. Firmy wnioski mogą już nadsyłać, jeśli ktoś był by zainteresowany to odsyłam do internetu w celu namierzenia kontaktu. Warto się w to wkręcić. Ogólnie dobry pomysł bo rozwinie to naszą branże w Europie. Wiele firm będzie mogło skorzystać z portów dla swoich startów, a nie dymać do USA żeby załadować cargo na rakietę. Poza tym, budowa to także biznes dla firm – projekty, wykonawstwo, łańcuch dostaw – wiele tu firm może na tym zarobić i się rozwinąć. Trzymam kciuki, potrzebujemy takich działań.

A teraz trochę mniej miłych informacji. Dopiero co się dowiedziałem o dziwnych posunięciach polskiego rządu na temat PAK. Nie rozumiem tych ludzi. Została podjęta decyzja, że siedziba zostaje u nas – w Gdańsku. Teraz planują wielką rewolucję i chcą po raz kolejny pokazać czym słynie Polska czyli aferami i biurokracją. Zwolnienia, zmiany, przeprowadzki itd. Decydują o tym osoby, które mają mało wspólnego z tą branża. Siedziba w Gdańsku ma zostać bo:
1. Powstaje na Pomorzu coraz więcej firm, startupów i grup studenckich, które mają ambicje rozwijać ten przemysł
2. Gdańsk należy do rozwijającej się wciąż Metropolii Trójmiejskiej i technologie kosmiczne są czymś czego będzie potrzebowała metropolia XXII wieku
3. Odległość nie gra roli, ministrowie mają samoloty i nowe BMW więc wycieczki w słusznych sprawach do Gdańska za pieniądze podatników (przebolejemy tę stratę, trudno…) nie są rzeczą niewykonalną . Ps: lotnisko w Gdańsku będzie znów powiększane o nowy terminal
4. Dostęp do morza. Wiąże się z tym wiele aspektów, które PAK świetnie może wykorzystać – bierzmy przykład z USA!
5. Jest absolutnie nie prawdą, że siedziba musi być w Warszawie bo tam jest najwięcej zainteresowanych ludzi, firm itd. Urzędy i Instytucje mogą i są w każdym dużym mieście, ministrowie, senatorowie, premierzy i inni hrabiowie – odsyłam do pkt. 3. Obniżcie podatek i akcyzę na paliwo to nie będzie taki ból podczas dojazdów do Gdańska do PAK.
6. Staroświeckie podejście do tematu. Wszystko co ważne dla kraju ma być w stolicy? Nieprawda. Kraj żeby się rozwijał prawidłowo i równomiernie musi mieć kilka lokalizacji strategicznych i operacyjnych, w Warszawie niedługo zabraknie budynków pod wynajem.
Resztę punktów dopiszcie sami. Można by tak długo wymieniać. Puenta taka, że pomysł z przeprowadzką PAK nie pomoże przemysłowi i rozwojowi.

Oglądałem dziś start rakiety Muska z satelitami STARLINK (linki poniżej). Naprawdę robi to wrażenie potęgi i postępu w tej dziedzinie. 60 satelitów spakowanych w jedną paczkę zostało wysłanych na orbitę i zostały wypuszczone na wys. ok 450km nad Ziemią. Elon ma plany na rozwój nowej sieci telekomunikacyjnej, bo wie gdzie kasa leży. Zresztą od zawsze wiedział. W liceum wiedział, że będzie produkował auta elektryczne – heloł…. wtedy Internet dopiero raczkował a gdzie tu elektryczne samochody, a jednak udało się. Swoją droga orbita trochę będzie już przepełniona, bo SpaceX nie będzie jedyną firmą, która ustawi swoje konstelacje satelitów na orbicie. W kolejce stoi m in Samsung. Polski startup też się na to szykuje także będzie tłoczno. Co za tym idzie dużo syfu i niebezpieczeństw po drodze. Będzie trzeba zapanować nad tym chaosem. Damy radę – z Warszawą lub bez niej! Czołem !

Żródło:
www.space24.pl
www.youtube.com/watch?v=riBaVeDTEWI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.