Nowe stacje orbitalne – kosmiczny wyścig technologiczny czy jedyna nadzieja dla ludzkości ?

Ten artykuł ukaże się w wersji angielskiej na portalu SpaceHATCH https://www.spacehatch.eu. This an article will by posted on www.spacehatch.eu in english version. Follow and read!

Kto śledził ostatnie doniesienia i spekulacje w branży kosmicznej zapewne wie o wielu pomysłach i działaniach mających na celu budowę i umieszczanie na orbicie, stacji kosmicznych. Jak można przeczytać na portalu kosmonauta.net o takich planach alarmują już Indie, Chiny, Stany Zjednoczone i prawdopodobnie Rosja.

Autor NASA

Obecnie mamy tylko jedną stację załogowa na orbicie i jest to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), na której przebywa przeważnie 6 astronautów z państw które znacząco wyróżniają się potencjałem kosmicznym (czyt. rząd daje potężne pieniądze na programy kosmiczne). Stacja ma już policzone swoje dni, bo do roku 2030 ma być wygaszana. Alternatywą ma być nowa stacja, która jest już w opracowaniu, a ta obecna ma stać się czymś w rodzaju placu zabaw dla bogatych turystów – zapewne z USA czy Rosji.

Według mnie, budowa stacji jest konieczna ale nie tylko w celu prowadzenia obserwacji czy prowadzenia eksperymentów, badań. Ludzkość potrzebuje miejsca, hubu coś rodzaju azylu właśnie tam, w razie gdyby NASA czy Elon Musk nie zdążyli skolonizować Marsa czy inną planetę. (tak… jest taka opcja)

Dotarcie na taką stację było by o wiele szybsze, co za tym idzie tańsze biorąc pod uwagę koszt paliwa. Nie ma też co przesadzać z ilością tych stacji bo to generuje znów ryzyko zaśmiecania orbity, z czym i tak już mamy problem (ponad 8000 ton śmieci już fruwa nad naszymi głowami). Zaśmiecanie w kontekście potencjalnej kolizji z odłamkami skalnymi, meteorami itd. których nie brakuje w przestrzeni. Czym większy obiekt na orbicie tym większa szansa, że czymś zostanie trafiony. Logiczne.

Powinniśmy dojść do międzynarodowego porozumienia, usiąść razem do rozmów i podjąć decyzje o budowie większej stacji z udziałem kilku Państw. Na stacji można było by wydzielić sektory dla prowadzenia badań, sektory narodowe, sektory dla prowadzenia obserwacji oraz co najważniejsze – sektor dla pasażerów (osób które nie będącymi astronautami). Stworzenie schronienia dla pewnej grupy ludzi na takiej stacji było by wielkim przełomowym krokiem do przodu w dziedzinie technologi kosmicznych, niczym te które możemy oglądać w filmach.

To oczywiste, że taki projekt nie powstanie w przeciągu 2 lat i nie będzie tani ale skoro mamy już super teleskopy, rakiety które same wracają i lądują, nowe kapsuły załogowe oraz wciąż powstające nowe satelity – to czemu by nie pójść dalej i zrobić coś razem a nie znów osobno?

Dalej mamy z tym problem – dbamy o swoje interesy, interesy państwa a nie o los wszystkich, o los Ziemi. Ciekawe jaki meteor musiałby uderzyć w Ziemię żebyśmy zmienili tok myślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.