Więcej o możliwościach i planach – ESA w MNiSW w Warszawie

Zaczynam mieć wrażenie, że każde spotkanie przedstawicieli ESA w Polsce, nakręca polski sektor naukowy i biznesowy do nowych działań w przemyśle kosmicznym. „Tańczymy jak agencje zagrają ! „

Z jednej strony to dobre bo coś się dzieje, nikt nie stoi w miejscu i w zasadzie takie zewnętrzne bodźce są bardzo motywujące dla polskiej gospodarki, ale myślę że powinniśmy mieć więcej swojej „inwencji twórczej” w tym sektorze.

Głównym tematem piątkowego spotkania w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego był opis założeń i pokazanie dotychczasowych postępów w programie E3P (link do opisu programu pod wpisem). Program koncentruje się głównie na kontynuowaniu eksploracji Księżyca, Marsa oraz zwiększenie działań i możliwości jeśli chodzi o ISS.

Na spotkaniu było prawie 100 osób, które bardziej słuchały niż chciały wejść w interakcje z przedstawicielami ESA – ku zdziwieniu samych przedstawicieli. Spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu o słuszności realizowania moich projektów i celów, jakie zamierzam zrealizować w ciągu najbliższych 15 lat. Informacje ze spotkania pozwoliły na udoskonalenie nadchodzących pomysłów i działań jakie będą realizowane.

Podsumowując, spotkanie było bardzo inspirujące i motywujące do dalszych działań. Mam nadzieje, że ESA będzie częściej nas odwiedzać i zapraszać na tego typu spotkania.

https://www.esa.int/About_Us/Ministerial_Council_2016/Human_Spaceflight_and_Robotic_Exploration_Programmes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.